Jaką farbą pokryć ściany w kuchni?

Wybierając odpowiednia farbę do konkretnych pomieszczeń, zawsze musimy się wpierw zastanowić nad tym, na co narażone będą ściany po ich pomalowaniu. Jak wiadomo, w kuchni oraz w łazience, ściany w dużej mierze narażone są przede wszystkim na wilgoć, która może niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd. O wilgoć nie trudno w kuchni, gdzie cały czas używa się wody, a podczas gotowania posiłków wytwarza się para wodna, która skraplając się pozostaje również na ścianach i sufitach.

Niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj farby, współcześnie producenci oferują całe gamy kolorystyczne, także dla tych wodoodpornych czy ścieralnych. Dlatego nie musimy się ograniczać kolorystycznie podczas wyboru właściwej farby.

Najczęściej do zastosowania w kuchni wykorzystywane są farby emulsyjne, ponieważ tworzą one nieprzepuszczalną warstwę, która chroni ściany i łatwo można czyścić jej powierzchnię, nawet z wodą z detergentem. Taka warstwa farby zabezpiecza również pomieszczenie przed pojawieniem się grzybów pleśniowych, które jak wiadomo, mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

W miejscach, które szczególnie narażone są na zabrudzenia (na przykład powierzchnie nad zlewozmywakiem czy kuchenką) najlepiej jest pomalować farbą z wysokim połyskiem lub ewentualnie wyłożyć łatwo zmywalnymi płytkami ceramicznymi.

Aby zatuszować nierówności ściany, dobrze jest użyć farby strukturalnej, która doskonale maskuje wszelkie nierówności.

Co się tyczy koloru, w kuchni najlepiej zastosować ciepłe kolory takie jak czerwień, żółć czy pomarańcz, także z tego powodu, że według psychologów koloru, wzmagają one apetyt. Jeżeli chcemy utrzymać wrażenie czystości, dobrze pomalować kuchnie na biało. Unikać należy jednak niebieskiej gamy kolorów. Mimo, że dawniej niebieski stosowany był właśnie w kuchni, jako kolor który odstrasza owady i inne insekty. Aby uzyskać właściwy efekt musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do malowania.

Podsumowując, tak samo jak podczas wyboru odpowiedniego oświetlenia, dobrze jest najpierw sugerować się funkcjami praktycznymi, a dopiero później dekoracyjnymi. Kuchni ma być przede wszystkim praktyczna i łatwa w utrzymaniu.

Reklamy
Explore posts in the same categories: ściany

Tagi: , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: