Kuchnia – tradycyjna czy nowoczesna?

To w jakim stylu urządzimy naszą kuchnie zależne jest oczywiście tylko i wyłącznie od nas. Bobrze jednak zwrócić uwagę na takie aspekty jak: powierzchnia kuchni, funkcje kuchni (kuchnia, kuchnia z jadalnią), a także styl, jakim kierowaliśmy się podczas dekorowania pozostałych pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu.

Najczęściej kuchnie urządzane są bardzo skrajnie, albo w sposób tradycyjny, albo bardzo nowoczesny. Czym charakteryzują się te kontrastujące ze sobą aranżację wnętrz kuchennych?

Zacznijmy od stylu tradycyjnego. Co znaczy mieć kuchnie urządzona w tradycyjnym stylu? Pierwszym skojarzeniem będą tu stare kuchnie z drewnianym kredensem i ręcznie malowanymi garnkami i talerzami. Coś na styl kuchni w wiejskiej chacie. Dużo drewna i jasnych kolorów. Takie kuchnie najczęściej są w kolorach żółci, zieleni lub pomarańczy. Kwiaty na parapecie, jeszcze lepiej gdy są zastąpione żywymi ziołami w doniczkach. Obrus z materiału na stole. Kompozycje z jabłek lub innych owoców. To wszystko tworzy klimat kuchni naszych babć, w których zawsze pachniało, jak nie obiadem to przepysznym ciastem.

Kuchnie nowoczesne charakteryzują się wyraźnymi symetriami, czystymi przestrzeniami i powierzchniami, chłodnym metalem. Najczęściej używanymi kolorami w nowoczesnych kuchniach jest biel, czerń, czerwień, bądź biel i czerń z jednym, bardzo wyrazistym kolorem. Wszystkie sprzęty kuchenne są starannie ukryte w szafkach. Nie ma tu miejsca na ozdoby. Ewentualnie metalowa miska z owocami lub samotny, smukły kwiat. Na pewno nie będziemy chcieli dużo czasu spełniać w takiej kuchni. Jest ona idealnie przystosowana do spełniania swoich podstawowych funkcji, jednak z pewnością nie będzie kuchnią, w której chętnie usiądzie się przy herbacie i ciastku.

Oczywiście, style można łączyć, nie musimy popadać w skrajności. Jednak aby zrobić to dobrze i uniknąć wrażenia, że coś całkowicie zaburza harmonię miejsca, należy wszystko dobrze przemyśleć. Na pewno nie będzie dobrze wyglądało pomieszanie tradycyjnych mebli z wiekowym stołem.

Reklamy
Explore posts in the same categories: wystrój

Tagi: , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: